Monday, 12 November 2012


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/ Hari     :  5/11/2012                                                                                           
 Masa              : 8.00 - 8.30                                             
Kelas               : Prasekolah  SK Bentuka                                                                                         
Bil. Pelajar       : 13 orang                                                                        
 M/ Pel             : Bahasa Melayu                                                                           
Tema                : Haiwan
Tunjang            : BM3.0 Kemahiran Membaca
Sub/Tunjang     : BM 3.5.4 Membatang  tiga suku kata untuk menjadi perkataan.
                                 BM 3.5.7 Membatangkan suku kata terbuka dan sukukata tertutup untuk menjadi perkataan.
                                    BM 3.5.8 Membatangkan suku kata tertutup dan suku kata terbuka untuk menjadi perkataan.
Pengetahuan
Sedia Ada        : Murid mengenali dan telah belajar mengenai haiwan berkenaan
Bahan              : Kad bergambar dan Kad huruf
Nilai                 : Murid mempelajari nilai kerjasama ketika menyusun huruf secara berkumpulan.
Gabubg Jalin
Tunjang            : Sains dan Teknologi, kemanusiaan
Objektif            : di akhir pembelajaran murid dapat
                          i) Membatangkan suku kata menjadi perkataan.
                          ii) Mengeja nama haiwan dengan betul.

Langkah/
Masa

Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran Pembelajaran

Catatan
Aktiviti Guru
Aktiviti Murid

Set Induksi

Gambar Haiwan

1. Menunjukan kad bergambar

2. Meminta murid untuk menyenaraikan haiwan yang terdapat pada gambar.

1. Murid duduk didalam kumpulan dan kad bergambar

2. Murid menyenaraikan nama haiwan

Kad Bergambar dan Kad Huruf

Langkah 1 Perkembangan

Mengeja dan menyebut nama haiwan

1. Menunjukan kad huruf (perkataan nama haiwan)

2. Guru Menyebut nama haiwan dan mengajar murid mengeja perkataan yang mengandungi  nama haiwan.

3. Guru menutup perkataan yang mengandungi nama haiwan dengan kertas.

1. Murid memerhatikan kad huruf

2. (Secara berkumpulan)Murid menyebut nama haiwan seterusnya mengikut guru mengeja nama haiwan.


Kad huruf dan perkataan

Langkah 2

Aktiviti Kumpulan

1. Guru memberikan murid pilihan sampul.

2. Guru meminta murid untuk membatangkan suku kata untuk membentuk perkataan bagi kad bergambar yang di sertakan.

3. Guru akan memantau aktiviti murid.

4. Guru meminta murid menunjukan hasil aktiviti kumpulan untuk ditampal pada papan putih mengikut giliran.

5. Guru membuka perkataan yang di tutup pada papan putih. Seterusnya menilai hasil aktiviti kumpulan sama ada betul atau salah. Seterusnya mengajak murid-murid untuk sama-sama membaca dan mengeja perkataan yang ada dihadapan.


1. Secara berkumpulan murid akan memilih sampul dan membuka sampul.

2. Murid (secara berkumpulan) akan membatangkan suku kata untuk membentuk perkataan  kad bergambar yang disertakan.

Contoh: kad bergambar gajah, murid perlu membatang suku kata yang tepat untuk mengeja gajah = ga + jah

3. setelah siap murid menampal hasil aktiviti pada papan putih untuk dinilai guru.

4. Murid mengikut guru membatangkan suku kata dan seterusnya mengeja perkataan yang di maksudkan.

Kad bergambar dan kad suku kata.

Langkah 3

Aktiviti Individu

1. Guru memberikan kertas kerja kepada setiap murid.

2. Guru menerima hasil kerja setiap murid.


1. Murid menerima kertas kerja daripada guru. Setelah siap murid menghantar hasil kerja pada guru.



Penutup

Apresiasi & Peneguhan

1.Guru merumuskan apa yang dipelajari kepada murid.

1.Murid mengulang semula apa yang mereka pelajari kepada guru.

No comments:

Post a Comment